Доклада за киберзаплахите на Acronis

293% ръст на атаките по имейл според Доклада за киберзаплахите на Acronis за първата половина на 2024

Докладът за киберзаплахите на Acronis разкрива глобални данни и тенденции в разпространението на зловреден софтуер, събрани през първата половина на годината

Acronis, глобален лидер в киберсигурността и защитата на данни, публикува резултатите от ново проучване, проведено през първата половина на 2024. Докладът е съставен на база на проследяването на над един милион уникални крайни Windows устройства от 15 ключови държави по света. Освен ръстът с 293% на атаките по имейл в сравнение със същия период през 2023 г., броят на засечените случаи на рансъмуер също е нараснал с 32% от Q4 2023 до Q1 2024.

Доклада за киберзаплахите на Acronis

Рансъмуерът продължава да бъде сериозна заплаха за малките и средните предприятия, особено в критични сектори като държавен и здравеопазване. През първото тримесечие на 2024 Acronis наблюдава 10 нови рансъмуер групи, които заедно са осъществили 84 кибератаки в световен мащаб, като най-активни сред тях са били LockBit, Black Basta и PLAY, които са отговорни за 35% от атаките.

„В резултат на нарастващия обем и сложност на киберзаплахите, които продължаваме да откриваме, е изключително важно доставчиците на управляеми услуги да притежават цялостен подход за защита на данните, системите и уникалните цифрови инфраструктури на своите клиенти“, каза Ирина Артиоли, автор на доклада и евангелист по киберсигурност в Acronis. „За да бъдат ефективни, им препоръчваме да внедрят цялостна стратегия за сигурност.“

Ето някои други ключови данни от доклада:

Пейзаж на заплахите в глобален план:

  • Бахрейн, Египет и Южна Корея са най-атакуваните държави от зловреден софтуер през първото тримесечие на 2024.
    • 28 милиона URL адреси са блокирани през първото тримесечие на 2024.
    • 27.6% от всички получени имейли са спам, а 1.5% съдържат зловреден софтуер или фишинг линкове.
    • Средната продължителност на живот на зловреден софтуер в мрежата е 2.3 дни.
    • 1,048 случая на рансъмуер бяха публично докладвани през първото тримесечие на 2024, което е увеличение с 23% спрямо първото тримесечие на 2023.

Тенденции в киберсигурността през първата половина на 2024:

  • Рансъмуерът продължава да бъде сериозна заплаха за малките и средни предприятия.
    • През първото тримесечие на 2024 г. PowerShell беше най-често засичаната MITRE техника.
    • Броят на засечените атаки по имейл през първата половина на 2024 г. се е увеличил с 293% в сравнение с първата половина на 2023 г.

Тенденции при рансъмуеъра:

  • През първото тримесечие на 2024 Acronis наблюдава 10 нови рансъмуер групи, които заедно са осъществили 84 кибератаки в световен мащаб
  • Броят на засечения рансъмуер е нарастнал с 32% от Q4 2023 до Q1 2024.

Атаки срещу доставчици на управляеми услуги:

  • Доставчиците на управляеми услуги са подложени на постоянни атаки от януари до май 2024, като фишинг атаките по имейл са били най-често използвани от нападателите.
  • Петте най-често откривани техники на MITRE ATT&CK през първата половина на годината включват PowerShell, Windows Management Instrumentation, Process Injection, Data Manipulation и Account Discovery.

Фишинг и имейл атаки:

Доклада за киберзаплахите на Acronis

  • Организациите отчетоха ръст в имейл комуникациите, като броят на имейлите в една организация се е увеличил средно с 25%.
  • Увеличаването на обема на имейлите съвпадна с 47% ръст на имейл атаките, насочени към организации.
  • 26% от потребителите са се сблъскали с фишинг атаки чрез зловредни URL адреси.
  • Социалното инженерство е нарастнало с 5% от първата половина на 2023 г. като малуер атаките са намалели от 11% през първата половина на 2023 г. до 4% през първата половина на 2024 г.

Използване на изкуствен интелект:

  • Киберпрестъпниците продължават да използват зловредни AI инструменти като WormGPT и
  • Докато AI може да помага на нападателите на всеки етап от веригата на кибератаката, той може също да се използва като защитен механизъм, тъй като позволява непрекъснато откриване на атаки и съобщава за тях на експерти, които да предприемат подходящи действия за осигуряване на непрекъсваемост на бизнеса.

За Acronis

Acronis е глобална компания за киберзащита, която предлага интегрирани решения за киберсигурност, защита на данни и управление на крайни точки за доставчици на управляеми услуги (MSPs), малки и средни предприятия (SMBs) и отдели по информационни технологии в големи предприятия. Решенията на Acronis са изключително ефективни и са проектирани да управляват, идентифицират, предотвратяват, откриват, реагират, коригират и възстановяват от съвременни киберзаплахи с минимално време за прекъсване, гарантирайки цялостността на данните и непрекъснатостта на бизнеса. Acronis предлага най-комплексното решение за сигурност на пазара за доставчици на управляеми услуги с уникалната си способност да отговоря на нуждите на разнообразни IT среди.

Acronis е швейцарска компания, основана в Сингапур през 2003 година. Тя разполага с 15 офиса по целия свят и служители в над 50 държави. Acronis Cyber Protect е достъпен на 26 езика в 150 държави и се използва от над 20 000 доставчици на услуги за защита на над 750 000 организации.

Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

About Ивелина Георгиева

No matter how far you run, you can never truly escape, everything catches up to you at the end and when it does, it usually kicks your ass.