„Rogue One: История от Междузвездни войни“ ( Rogue One: A Star Wars Story)
на режисьора Гарет Едуардс (Gareth Edwards) е американски научнофантастичен филм, първият в поредицата „Антология“ на „Междузвездни войни“. Филмът е базиран във времевата линия между епизоди III и IV на основната поредица, както и непосредствено след анимационния сериал „Междузвездни войни: Бунтовниците“. Премиерата на филма бе на 16 декември 2016 г.
Веднага след официалното си излизане на големия екран, поредният филм от Star Wars вселената получи позитивни ревюта по цял свят. Оценката в imdb е 8.1, в rotten tomatoes 89 % са харесали филма. Разбира се, оценките не са пълни, тъй като филмът още не е пуснат на големият екран в Китай ( заветната дата за феновете там е 06.01.2017 г.).
WARNING: Spoilers ahead
Предупреждение към феновете, които още не са гледали филма: тази статия съдържа Spoilers! Ако не искате да си разваляте удоволствието от филма, не четете надолу.
I-ва част от Антологията ни връща назад във времето, хвърляйки светлина и разяснявайки колосалния за момента на премиерата си Епизод 4. Срещаме нови герой – бунтовници, припомняме си стари персонажи и като цяло, се запълва големият неизвестен период в „Story line“ на Междузвездни войни.
Филмът не е типичен за Star Wars Universe и се различава от епопеята по две неща:
- Главни персонажи не са семейство Skywalkеr, Джедаите, Ситите и Силата, а обикновените хора, страдащи от зверствата на междугалактическата гражданска война.
- Любимите на милиони зрители начални надписи „In a galaxy far far away…“ и фантастичната музика на Джон Уилямс отсъстват.
Както споменах и по-горе, Rogue One запълва една празнина между епизоди III и IV, като ни представя историята за създаването на Звездата на смъртта и показва междугалактическата война през очите на обикновените хора.
Поредният филм от сагата, все пак е запазил духа на Star Wars, като ни запознава с поредният забавен и малко саркастичен робот, страховити битки с кораби и уникални нови персонажи.
Главният герой във филма е Джин Ерсо (Фелисити Джоунс), дъщерята на имперския учен Гейлън Ерсо (Мадс Микелсен), отговорен за изграждането на бойната станция. Бунтовникът Касиян Андор (Диего Луна) я спасява от имперския затвор, с надеждата, че може да му помогне да открият нейния баща. Проследяването на житейският път на Джин ни позволява да се запознаем от близо с нейното семейство и премеждията им, в годините последващи Епизод 3 и унищожението на Джедайския орден.
Тук, много хора биха си помислили, че ще станат свидетели на поредната любовна авантюра, която да украси сагата със своя чар и драма, но всъщност не е така. Както в Епизод 7, така и в Антологията, любов не е засегната, за сметка на развитието на междуличностните отношения, човешкият героизъм и себеотрицанието.
За запознатите с историята на Star Wars и нейният актьорски екип, приятно впечатление е невероятният CGI на Губернатор Таркин (Питър Кушинг почина през 1994 г.), както и уникалните машинации между него и Директор Орсън Кениг, оглавяващ имперският проект за Звездата на смъртта.
Последна добавка в страхотния екип е препрограмираният имперски дроид K-2SO (озвучен от Алан Тюдик). Изпълнен със сарказъм, аналитичният дроид е герой в типичните „смотани и комични“ моменти, да си припомним само C-3PO и неговите способности винаги да забърка някоя каша. Новото попълнение в дроидският свят, ще очарова зрителите със забавни, леко хапливи, но изключително на място реплики и действия.
Не мисля, че има смисъл да се споменават специалните ефекти, използвани за новия филм, а най-прекрасното нещо за един фен, е да види как този филм се вписва чудесно в цялостната история и концепция. В Rogue One няма да видите последния писък на модата в технология, облекло или прически, напротив, филмът носи дъха на 70-те и началото на една ера, наречена Междузвездни войни.
Единственото нещо, което мога да допълня е, че новият филм за Star Wars вселената си заслужава и няма да бъдете разочаровани, ако отделите два часа от времето си и се потопите в поредното галактическо приключение от Дисни и Лукасфилмс.