Спонтанните революции на Шерил Сандбърг

Когато човек има мисия и усилията му са насочени към каузите на сърцето му, казват, няма невъзможни неща. Много успехи са постигнати именно по пътя към обществено значима цел, а не с цел печалба. И доста рядко виждаме това съчетание инкорпорирано в жена. Жена, наречена Шерил Сандбърг.

Оперативният директор на Facebook Шерил Сандбърг всъщност изобщо не е възнамерявала да се занимава с бизнес. Това не ѝ пречи да съдейства за изстрелването на Google и Facebook към върховете, докато паралелно работи за равнопоставеност на жените в работния свят, а после и за преодоляването на травми. Просто защото съчетава каузите си с хъс, организираност и всеотдайност. И постига революции.

Да вземеш всичко от Вариант Б

Преди две години Шерил Сандбърг неочаквано и след повече от 10 години брак загуби съпруга си Дейв Голдбърг. Много хора съпреживяха мъката ѝ. А начинът, по който реагира на нея, промениха възгледите им за възприемането на живота изобщо. През април Сандбърг издаде втората си книга Option B (Вариант Б), която за разлика от досегашните ѝ каузи е по-малко свързана с женските суперсили и оцеляването в мъжки корпоративен свят.

В нея главният оперативен директор на Facebook разказва за личния си, вътрешен път в изминалите дълги месеци след смъртта на Дейв. Но това далеч не е всичко: Шерил Сандбърг стартира съвсем нова инициатива заедно със съавтора на Вариант Б – психологът Адам Грант. Двамата създават едноименна инициатива, чиято цел е да помага на хората да се съвземат след тежки моменти в живота си на базата на личния опит на други хора. Всеки може да потърси опора сред общност от близки по съдба непознати.

Името на книгата и инициативата идва след разговор с приятел. Животът във Вариант А е щастливите години на брак с Дейв. Тъй като той вече не е наличен, Шерил решава, че няма да се предаде и в негова памет ще вземе всичко от Вариант Б – животът „след Дейв“.

Вариант А

Житейският път на Шерил върви не просто по „план максимум“, а направо изглежда като мечта за повечето хора. По стълбата и право нагоре – Харвард, президентската администрация, Google, Facebook, където става и първата жена в борда на директорите. При такава кариера не е чудно, че една от любимите теми на Сандбърг е т.нар. „стъклен таван“ – неофициалните ограничения и липса на равнопоставеност за жените в корпоративния свят. Неслучайно и първата ѝ книга „Реши се“ е на тема жените лидери. След нея идва и фондация със същото име, която насърчава дамите да преследват мечтите си. Защото:

Никой не получава повишение, ако не мисли, че заслужава успеха си”.

Равнопоставеността обаче е кауза на Сандбърг далеч преди сама да се сблъска с мъжкия корпоративен свят. Дисертацията, с която приключва обучението си в Харвард, е на тема: „Как икономическото неравенство допринася за насилието в брака“.

В търсене на истинската кауза

Да попадне в президентската администрация скоро след дипломирането си допринася нейният ръководител от Харвард Лорънс Съмърс, който я привлича в екипа си, когато става зам.-финансов министър при Бил Клинтън. Двамата и преди са работили заедно – Сандбърг е негов асистент докато е главен икономист на Световната банка. И макар по средата за кратко да работи в консултантската компания McKinsey & Company, Шерил не вярва, че бизнес светът е за нея.

„Когато аз завършвах, си мислех че ще работя за правителството или неправителствена организация, защото компаниите са лошите – те гонят само печалби“.

След време обаче мандатът на Клинтън приключва, а Шерил Сандбърг се сдобива с упорит ухажор. Google дълго и настоятелно я преследва с покана да се включи в екипа и в края на краищата успява. По онова време глобалната компания още е далеч от това, което представлява в момента, но има кауза: да превърне търсенето в индивидуално и полезно изживяване. Вероятно точно това успява да привлече в „лошия корпоративен свят“ Сандбърг, която впоследствие получава и заслугата за разработването на платформата за онлайн реклами на Google – AdWords.

Докато работи там Шерил осъзнава нещо важно: Отношението към жените в бизнеса не винаги е целенасочено. Когато забременява с първото си дете се озовава в ситуация, която после цитира в „Реши се“ като елементарен пример, защо жените не трябва да премълчават проблемите си пред шефовете. Компанията вече се е разраснала и нейното паркомясто се намира доста далеч от входа. След като една сутрин се налага да тича с всичките си екстра 32-килограма бременност към заседание, решава, че няма да си мълчи:

„На другия ден измарширувах, или по-скоро се доклатушках до офиса на създателите на Гугъл, Лари Пейдж и Сергей Брин. Двамата обитаваха голяма стая с играчки, джунджурии и дрехи, разпилени навсякъде по пода. Заварих Сергей в ъгъла в асана от йога и заявих, че се нуждаем от паркинг за бременни и то скоро. Той ме погледна и веднага се съгласи, отчитайки, че това досега не му е идвало наум.

До ден днешен се срамувам, че осъзнах нуждата от паркинг за бременни едва след като преживях болките в собствените си крака. Не трябваше ли като една от жените на най-висока ръководна длъжност в Гугъл да се досетя за това? Но и на мен, както на Сергей, не ми беше  минавало през ума. Сигурно другите бременни са страдали мълчаливо и не са искали да молят за специално отношение.“

Години по-късно Шерил Сандбърг и Марк Цукърбърг се запознават на коледно парти. И тя се сдобива с новия си технологичен ухажор. След месеци бизнес „флиртуване“, преговори и убеждаване, Сандбърг най-накрая склонява да смени Google с Facebook, привлечена от желанието на социалната мрежа „да създаде един отворен и свързан свят“. Дори си купува къща на съседната пряка. Дните във Facebook започват често в 7 сутринта, но задължително си тръгва навреме – в 5,30 следобед. Работният ден обаче съвсем не приключва с напускането на офис сградата. Късният следобед и вечерите са ритуално посветени на мъжа и двете й деца. След като малките заспят обаче, домът се превръща в офис, а писането на имейли във вечерен ритуал.шерил сандбърг

В този период Шерил Сандбърг постига върховете в кариерата си – през 2012 г. става първата жена в Борда на директорите на социалната мрежа, Fortune я нарежда на пето място сред най-влиятелните жени, пише и издава първата си книга „Реши се“ (Lean In), дава началото на фондацията за равноправие, става лице на Facebook, а шефът ѝ, Цукърбърг, официално я обявява за „свръхчовек“. Двамата имат голяма разлика във възрастта и интересите, но точно това им помага да си партнират. По думите на Марк Цукърбърг „Шерил просто прави отлично това, с което на мен не ми се занимава“.

„Най-важното решение в кариерата е за кого да се омъжиш“

Изборът на житейски партньор, според Шерил Сандбърг, е едно от най-важните решения в кариерата на една жена. Да имаш подкрепящ съпруг е основополагащо за успеха, допълва тя.

Сандбърг не обича да говори за първия си брак с бизнесмена Браян Краф, за когото се омъжва едва 24-годишна и след няколко месеца се развежда. Чак 10 години по-късно „открива“ голямата си любов, Дейв Голдбърг. Откритието й идва по време на съвместна зимна почивка, която двамата „приятели“ решават да си организират.

Шерил и Дейв се познават още от 96-а година и тогава дори излизат на среща, а после отиват на кино, където тя заспива на рамото му (оказва се, че Шерил често проспива филмите). До връзка обаче така и не се стига, а след това Сандбърг заминава за Вашингтон. Дълги години двамата са само приятели.

Любовта обаче не идва дори след съвместната им зимна ваканция. Нужно е второ пътуване, този път из Южна Америка, когато между тях искрата най-накрая се разпалва и шест месеца по-късно се сгодяват. Семейната им идилия впоследствие почива на различията им.

„И двамата сме организирани, но Шерил е твърде организирана и подредена, в сравнение с нея съм направо разхвърлян. Аз си подготвям седмичните задачи в неделя вечер, а тя в събота сутрин. И това някак си работи“, казва Дейв Голдбърг. Често ѝ дава съвети за работата, но в същото време и получава такива от нея: „Една от най-талантливите и умни жени по случайност ми е съпруга. Така че получавам страхотни съвети от нея“.

Двамата имат две деца – момиче и момче. В началото Шерил се чувствала гузна, че е работеща майка. Осъзнала това, когато се усетила, че постоянно, ни в клин ни в ръкав, повтаря как не е гузна. „Някой казва, че е хладно, а аз отговарям: Да, доста застудя и между другото не се чувствам гузна, че съм работеща майка. Нещата, които повтаряме най-често, са именно самозалъгванията“. Така че следващата година прекарала в мисли как да поправи положението.

шерил сандбърг цитат

Възстановяването след смъртта на Дейв й отнема доста време. Чувства вина, самочувствието й е разбито („А аз знам доста за самочувствието“), връщайки се на работа започва да прави грешки и да заспива по време на събрания… С помощта на съавтора на „Вариант Б“ и на Марк Цукърбърг обаче се изправя на крака. С нова мисия: Да научи хората да не се предават след загуба.

„Не ви определят само личните постижения. Определя ви и способността да оцелявате“.

Факти

  •  Родена е във Вашингтон, но като малка се мести с родителите и двамата си по-малки братя в Маями.
  •  В гимназията е била инструктор по аеробика, а задължителното ѝ облекло е включвало „блестящ сребърен клин“.
  • Сандбърг влиза на среща с обикновена тетрадка със спирала. За да протече събранието ефективно, в нея са записани задачите, които тя отмята, една след друга като ги задрасква.
  • Творчески отпуск за книга? Няма такова нещо, „Реши се“ е написана в кратките кафе паузи, измежду отговарянето на имейли, в самолета, късно вечер и нощем…
  • За да навакса с бизнес разговорите, често кани гости у дома на вечеря… които често остават и за през нощта.
Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

About Филипа Радионова