Квазикристалите

Квазикристали пристигат на Земята чрез метеорити

Свикнали сме да мислим, че във Вселената всичко е или подредено, или хаотично. Съществуват обаче неща, в които нито една от двете възможности не е вярна. Това са квазикристалите

Откриването на трети квазикристал е най-новото откритие, което в момента се обсъжда в научните среди. И той, както и другите два, идва от един и същ обект – метеорита Khatyrka, намерен в Сибир. Квазикристалите се намират изключително трудно, поради малкия си размер. Най-новият от тях е с големина от половин милиметър.

„Трудно е да се погледне систематично на тези неща, защото говорим за тела със зърнеста структура, които обикновено с десетки или няколкостотин микрона, големина. За да бъдат намерени, трябва да се прегледа един гигантски метеорит – зърно по зърно. Така коментира откритието ръководителят на научния екип от Университета в Принстън Paul Steinhardt. „Освен ако не сте напълно луди като нас, няма да се справите“, допълва той.

Квазикристалите имат регулярна структура, но не разполагат с повтарящ се модел

Самият Steinhardt прогнозира съществуването на квазикристалите през 1980 г., като структурна конфигурация от хаотични аморфни твърди вещества и редовно повтарящ се модел, намерен в кристали. Квазикристалите обратно, имат регулярна структура, но не разполагат с повтарящ се модел.

В лабораторни условия, квазикристали се създават още от 1982 г. насам. До момента са синтезирани повече от 100 различни вида, но съществуването на натурални такива до скоро бе илюзия. Екипът изследователи смята, че естествените квазикристали са се образували при мощни взаимодействия между астероиди, в някакъв момент от ранните години на Слънчевата система.  Ясно е, че майката природа знае много повече начини за направа на интересното тяло, а и за Вселената. Разбирането на начина на формиране на квазикристалите, може да разкрие нови подробности от онази мистериозна епоха.

Новият квазикристал е съставен от алуминий, мед и желязо, вещества, често срещани като съдържание в метеоритите. Квазикристалите са геоложки и химични странности, на които учените почти са намерили приложение в промишлеността.

Коментирайте чрез Facebook

Мнения, критики, неточности - пишете ни, не ни жалете!

About Атанас Георгиев

Обичам да следя новостите в областта на биологията, Космоса и технологиите. Това ми дава възможност да ги споделя с Вас, читателите на Technology.bg